Adam Leszczyński i jego “Zbawcy mórz” finalistą Konkursu Nagrody Newsweeka im. Teresy Torańskiej!

Z przyjemnością informujemy, że nasz Autor Adam Leszczyński i jego “Zbawcy mórz” znalazł się w ścisłym gronie finalistów Konkursu Nagrody Newsweeka im. Teresy Torańskiej. Pełna lista finalistów dostępna jest tutaj: http://fundacjatoranskiej.pl/aktualnosci/konkurs_10.

Nagrody przyznaje wraz z redakcją tygodnika „Newsweek Polska” powołana w tym roku Fundacja im. Teresy Torańskiej, której celem jest wspieranie twórczości dziennikarskiej i pisarskiej, propagowanie kultury słowa oraz kreowanie i umacnianie postaw etycznych dziennikarzy.

Nagroda przyznawana jest w czterech kategoriach: – najlepszy wywiad, reportaż, który ukazał się w 2013 r. (opublikowany w prasie, internecie, radiu, telewizji) – najlepsza książka z dziedziny literatury faktu opublikowana w Polsce w 2013 r. – stypendium dla utalentowanej młodzieży (do 30. roku życia) za materiał dziennikarski opublikowany w 2013 r. – za odwagę i nietuzinkowość w działalności społecznej.

W tej ostatniej kategorii kandydatów nominuje kapituła, w której zasiadają m.in. Leszek Balcerowicz i Krystyna Kofta.

Zwycięzców w poszczególnych kategoriach poznamy we czwartek, 14 listopada, podczas uroczystej gali w Teatrze Polskim w Warszawie.

Zbawcy mórzAdama Leszczyńskiego to zbiór reportaży pokazujących przyczyny nieszczęść trawiących Afrykę.

Co łączy ryzykowne obyczaje seksualne rybaków znad Jeziora Wiktorii, zabijanie lesbijek w RPA i samobójczą pracę na giełdzie tytoniowej w Malawi? Książka jest próbą odpowiedzi na pytanie o przyczyny afrykańskich nieszczęść, o których Europejczycy słyszą w telewizji. To także książka o tym, dlaczego zachodnie recepty na naprawienie Afryki odznaczają się często arogancją i poczuciem wyższości wobec Afrykanów – i dlaczego tak często nie działają.