Inga Iwasiów w Instytucie Teatralnym

Spektakl powstał na podstawie opowiadania “Porada” Ingi Iwasiów. Punktem wyjścia jest pytanie o reakcje społeczne na kobiecy alkoholizm. Powieść “Pięćdziesiątka” opowiada tę historię jeszcze raz, analizując biografię alkoholiczki od dzieciństwa do wieku średniego. Oba teksty zadają pytania o stereotypy dotyczące nałogu i płci. Oba pozwalają zastanowić się nad miejscem tego tematu w sztuce. Krystyna Maksymowicz w godzinnym spektaklu prowadzi widzów przez możliwe stadia autoanalizy. Siedząc na widowni zmieniamy się w łatwo ferującą wyroki społeczność, ale mamy też szansę wglądu we własne reakcje.

Spektakl rozpocznie się o godz. 19:00, a spotkanie, które poprowadzi Roman Kurkiewicz, o 20:00.

Instytut Teatralny, Jazdów 1, Warszawa

WSTĘP WOLNY
____________________________

“Smaki i dotyki”
(na podstawie opowiadania “Porada”)

reżyseria: Stanisław Miedziewski
projekt kostiumu: Łukasz Sieniuć Więckowski
obsada: Krystyna Maksymowicz

spektakl trwa: 60 minut (bez przerwy)

Jak bardzo może odsłonić się kobieta? Jestem niemal taka jak inne – precyzyjnie skrojona kobieta, córka, matka, żona, siostra, przyjaciółka, obywatelka z romansem, ślubem, porodem i doktoratem. Mówią przeze mnie one, każda innym głosem. Raz jestem alkoholiczką, raz prostytutką. Poddaje się, a potem szukam zadośćuczynienia. Uwięziona w jakiejś roli, przyjmuję ją lub strząsam z siebie. Jestem w ciągłym ruchu, w nieustającym poszukiwaniu smaku, prawdziwego życia i szczęśliwego dotyku.

____________________________
Inga Iwasiów
“Pięćdziesiątka”
premiera 7 października 2015

Pięćdziesiątka. Wiek graniczny, pół wiek i miarka wódki. Małgorzata Miła wznosi toast za każdy rok. W takim momencie nie warto oszczędzać życia, dbać o pozory. Opowiada szczerze, bo zostało jej niewiele czasu, a plan popełnienia samobójstwa okazał się nierealny.

Powieścią “Pięćdziesiątka” nominowaną do Nagrody Nike Inga Iwasiów po raz kolejny dowodzi pisarskiej klasy. Pokazuje, że jest mistrzynią trudnych tematów i jedną z najodważniejszych współczesnych polskich pisarek. Nie boi się ryzykować i wyprawiać w rejony do których nikt jeszcze nie dotarł.
“Pięćdziesiątka” to gorzki portret pięćdziesięcioletniej alkoholiczki, a zarazem wnikliwy, oglądany z perspektywy codzienności, obraz minionego pięćdziesięciolecia w Polsce.