Nagroda Pen Clubu dla Magdaleny Grochowskiej

Za opowiadanie dziejów polskiej inteligencji

Magdalena Grochowska otrzymała nagrodę Pen Clubu im. Ksawerego i Mieczysława Pruszyńskich przyznawaną za reportaż literacki i esej. – Doceniamy jej wspaniałą robotę reporterską, w której łączy dziennikarstwo z literaturą piękną, oraz konsekwentne opowiadanie dziejów polskiej inteligencji – uzasadnia Adam Pomorski, prezes Pen Clubu.

Wieloletnia reporterka „Gazety Wyborczej” w swojej twórczości zajmuje się dziejami polskiej inteligencji powojennej. Jest autorką m.in. biografii „Jerzy Giedroyc. Do Polski ze snu” (2010), za którą otrzymała Nagrodę Historyczną „Polityki” oraz nagrodę czytelników Nike. O środowisku Instytutu Literackiego „Kultury” z Maisons-Laffitte opowiadała: – Polityka przede wszystkim, ale jest tam też niesamowity splot wątków osobistych. To przecież nie automaty, tylko ludzie z krwi i kości.

Uroczystość  wręczenia nagrody odbędzie się 14 listopada w auli Domu Literatury w Warszawie (ul. Krakowskie Przedmieście 87/89) o godz. 18. Laudację wygłoszą: Elżbieta Sawicka, Małgorzata Szejnert oraz Andrzej Friszke. Nagroda Pen Clubu wynosi 10 tys. zł.