OD ZMIERZCHU DO ŚWITU promocja rozpocznie się za

0
Months
:
0
Dni
:
0
Godzin
:
0
Minut
:
0
Sekund

Henryk Grynberg

Ze względu na żydowskie pochodzenie, lata 1942–1944 przeżył, ukrywając się w Radoszynie i okolicach oraz na tzw. aryjskich papierach w Warszawie. Z całej licznej rodziny okupację niemiecką przeżył tylko on i jego matka. Nie zginęli dzięki pomocy Polaków. Jednak jego ojca – Abrama – zabił polski chłop, któremu oddał na przechowanie swoje dwie krowy. Półtorarocznego brata, wydanego przez sąsiadów, zabili Niemcy na terenie pobliskiego Jadowa.

Henryk Grynberg szkołę średnią skończył w Łodzi. W latach 1954–1958 studiował na Wydziale Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. W czasie trwania studiów, 11 października 1956 r. podpisał dokument o współpracy jako tajny współpracownik Departamentu 7. Urzędu Bezpieczeństwa o pseudonimie „Reporter”. Okoliczności tego zdarzenia opisał w wywiadzie dla „Życia Warszawy” z 5 lutego 2007  w książce „Ciąg dalszy”.

Od 1 kwietnia 1959 r. do 31 grudnia 1967 r. był zatrudniony w warszawskim Teatrze Żydowskim. W 1967 r.  Grynberg wraz z zespołem teatru wyjechał na występy do USA. Do Polski już nie wrócił. Studiował literaturę rosyjską na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles; pracował w U.S. Information Agency i rozgłośni Głos Ameryki w Waszyngtonie; współpracował z emigracyjnymi pismami literackimi.
Henryk Grynberg zbadał i opisał okoliczności śmierci najbliższych krewnych, m.in. w książce „Dziedzictwo”. Na tej podstawie Paweł Łoziński nakręcił film dokumentalny „Miejsce urodzenia”. Zwłoki ojca przeniesiono na Cmentarz Żydowski w Warszawie.

Jest laureatem licznych nagród literackich, m.in. Nagrody Kościelskich (1966). Cztery jego książki były nominowane do Nagrody Literackiej Nike („Drohobycz”, „Memorbuch”, „Monolog polsko-żydowski”, „Uchodźcy”). Jego proza jest tłumaczona na wiele języków, m.in. angielski, francuski, niemiecki, hebrajski i holenderski. Jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

KSIĄŻKI AUTORA WYDANE PRZEZ NAS: