Podcast


W najnowszym odcinku Wielkich Spotkań Katarzyna Montgomery rozmawia z Beatą Lewandowską – Kaftan, autorką książki “Zanzibar. Wyspa skarbów”.
Opowieść podróżniczki pozwoli nam wyobrazić sobie intensywne kolory kobiecych kang, dostrzec ciągnące się po horyzont błękity, turkusy i szmaragdy. Poczujecie niezwykle zapachy, a w ustach boski smak mango rozgrzanego słońcem… To jakby wędrować przez Afrykę, Indie, Arabię, daleką Azję, starą Persję. Przed wiekami monsuny przyniosły tu łodzie żeglarzy i kupców z dalekich stron. Wymieszały się zwyczaje, stroje, wierzenia i języki. I powstał klejnot – kultura Suahili. Odkryj skarby Zanzibaru, wyspy, gdzie Afryka spotyka się z Orientem.

W podcaście Wielkie Spotkania Katarzyna Montgomery rozmawia z Wojtkiem Friedmannem – pisarzem, podróżnikiem i fotografem. Rodowity warszawiak, który stolicy oddał serce, choć nieustannie opuszcza ją w poszukiwaniu przygód. O jego najnowszej powieści „Przezabawny pies o imieniu Kolka” Jan Holubek napisał:
„Książka wspaniała, dowcipna, wzruszająca, jest jak miód na serce rdzennego mokotowianina z okolic Kazimierzowskiej. Pozycja obowiązkowa dla każdego warszawiaka, ale także wszystkich tych, którzy chcieliby poznać naturę prawdziwej Warszawy i pokochać to miasto”.

W najnowszym odcinku podcastu Wielkie Spotkania Katarzyna Montgomery rozmawia z Julianem Sobiechem – twórcą portalu „Jak dożyć setki” i autorem książki o tym samym tytule. Każdy z nas ma wybór: możemy poddać się upływowi czasu i pozwolić ciału starzeć się w przyspieszonym tempie lub powalczyć o zdrowie i dobrą formę. Potwierdzają to naukowcy. Jedno z badań donosi, że osoby którym starość kojarzy się źle – z niepełnosprawnością demencją samotnością nudą czy bezsensem istnienia – statystycznie żyją nawet o siedem i pół roku krócej. Z kolei pozytywne skojarzenia – żwawość wolność odpoczynek wrażenie że nic już nie muszę a nadal wiele mogę – nie tylko korelują z dłuższym życiem ale dają też o 44 procent wyższe szanse na przywrócenie pełnej sprawności np. po ciężkich urazach!

Dorota Szelągowska – najbardziej znana Pani z telewizji, dziennikarka i projektantka wnętrz. Wyremontowała prawdopodobnie najwiecej polskich domów. Uwielbia ją cała Polska, jej Instagram obserwuje ponad 900 tysięcy ludzi. Jako osoba publiczna poddana wiecznej obserwacji wie, że nie ma znaczenia, co powie lub napisze na swoim profilu. „Klikalną” wersję jej wypowiedzi przeczytamy w serwisach plotkarskich. Wpisując w wyszukiwarkę „program Doroty Szelągowskiej” dowiemy się z podpowiedzi, że najczęściej zadawane pytania odnośnie jej osoby to: ile schudła, ile waży, na jakiej jest diecie, ilu miała mężów i z kim jest obecnie związana.
Jaka jest prywatnie? Zapraszamy do podcastu Wielkie Spotkania! Z Katarzyną Montgomery rozmawia o docenianiu chwil i momentów, o uważności, odpuszczaniu i o tym jak postrzegamy siebie i innych z perspektywy czasu. Mądrzejsi, spokojniejsi i z większą czułością dla siebie. Wspólnie zastanawiają się dlaczego składamy się z wyrzutów sumienia i dochodzą do wniosku, że tym, co powinno nas trzymać we względnym pionie, jest tu i teraz. Bycie najlepszą wersją siebie w danym momencie. Patrzenie na świat z ciekawością, zamiast chodzenia z nosem w telefonie. Czas, który dajemy bliskim i sobie. Bo tu i teraz jest zdecydowanie o wiele ciekawsze niż cokolwiek innego.

W najnowszej odsłonie podcastu Wielkie Spotkania, Katarzyna Montgomery spotkała się z Jakubem Zającem, autorem powieści “Anna i Pan B.”. Rozmawiają o poszukiwaniu szczęścia, miłości i spokoju. O tym co ich śmieszy, a co zadziwia oraz jak bardzo ufamy swojej wyobraźni.

Dzisiejsze Oslo buzuje, zaczyna od nowa, przepoczwarza, zmienia nazwy i gna w błyskawicznym tempie. Takie chce być Oslo w przyszłość – barwne i otwarte. Nowoczesne i wielokulturowe. O osobowości miasta i koncepcie małego życia Katarzyna Montgomery rozmawia z Martą Hopfer-Gilles.

W najnowszym odcinku, Katarzyna Montgomery rozmawia z Klaudią Stabach, autorką książki “Głodne. Reportaże o (nie)jedzeniu”, w której odsłania przed nami skrzętnie skrywany świat ludzi, dla których największym wrogiem stało się jedzenie. Głodzenie się, kompulsywne objadanie, katowanie się ćwiczeniami fizycznymi, wymuszone wymioty rujnują życie i zdrowie bohaterek i bohaterów książki.
Montgomery i Stabach zastanawiają się nad tym, co decyduje o tym, że wpadniemy w niebezpieczną spiralę? Rozmawiają o kulturze diety i wymagań. O skali cierpienia, wstydu i bezsilności. To problem, który nie ma wieku, płci ani pozycji społecznej. Może dotyczyć każdej i każdego z nas.

W najnowszym odcinku podcastu Katarzyna Montgomery rozmawia z Martą Guzowską- autorką książki “Zła miłość”.
To początek trylogii opowiadającej o życiu Franki Kruk – wyszczekanej i błyskotliwej prywatnej detektywce,która jest na życiowym zakręcie. Jako samotna matka bez stałej pracy po wielu latach wraca do Brwinowa – miasteczka, w którym się wychowała. Musi się zająć nastoletnią córką z problemami, zatroszczyć o chorego ojca i na nowo ułożyć sobie życie. Niespodziewanie dostaje bardzo dobrze płatne zlecenie, które może pomóc jej przerwać złą passę. Franka z zaskoczeniem odkrywa, że wypadek zdarzył się w tym samym miejscu, w którym rok wcześniej zginął jej mąż, a Sonia była uwikłana w relacje z ludźmi, którzy kochali ją aż na śmierć…

Joanna Mokosa – Rykalska – mistrzyni ciętego humoru, słownej szermierki i jechania po bandzie.
Czujnym okiem skanuje każdą sferę życia. Wykpi, obśmieje, wścieknie się, sama niejedną gafę palnie, czasem zagra na nerwach, ale robi to z wdziękiem i polotem, jakich mało.
Z Katarzyną Montgomery rozmawia o potyczkach z codziennością, logistyce życiowej i o tym jak myśleć o sobie i swoich relacjach z innymi. To rozmowa dla tych, którzy chcą sobie odpuścić. Dla tych, którzy mają dystans do siebie i do życia. Dla zmęczonych codziennością, którzy chcą się zanurzyć w świecie przygód pełnym groteski, absurdu i dobrego humoru.

W najnowszym odcinku podcastu Katarzyna Włodkowska – autorka książki “Na oczach wszystkich” – opowiada Katarzynie Montgomery o warsztacie reporterki, pisaniu czy o trudnościach wynikających z zajmowania się tematami totalnymi. Wspólnie zastanawiają się nad zjawiskiem przemocy, szukają jej źródeł, analizują niewydolność podmiotów zobowiązanych do reagowania. I zauważają: nigdy nie będziemy społeczeństwem odpowiedzialnym i nowoczesnym, jeśli nie zrozumiemy, co w kręgu różnego rodzaju organizacji i instytucji, zawodzi.

Agnieszka Cubała, autorka książki “Artyści ’44. Gwiazdy w Powstaniu Warszawskim” opowiada Katarzynie Montgomery o swojej fascynacji historią, a także o swoich najbardziej zaskakujących odkryciach. Przedstawia prawdziwe losy gwiazd kina, teatru i estrady w Powstaniu Warszawskim.
Pokazuje drugą stronę życia najbardziej znanych osób, które można było zobaczyć w przedstawieniach lub posłuchać ich śpiewu. Podziwianych i oklaskiwanych.
Mimo bujnej artystycznej strony, nosili w sobie straszne przeżycia i smutne historie życiowe. Byli żołnierzami i walczyli z bronią w ręku. Służyli, dając koncerty i organizując przedstawienia. Wielu po prostu próbowało przeżyć i ochronić bliskich. Tracili przyjaciół, rodziny, dzieci. Widzieli zniszczenie ukochanych miejsc. Ich losy są tak różne, jak i ich artystyczne talenty.

Magdalena Rigamonti – jedna z najbardziej znanych i nagradzanych polskich dziennikarek. Z Katarzyną Montgomery rozmawia o swojej najnowszej książce pt. „Niewygodni”, która jest zapisem szesnastu świadectw tych, którzy musieli zmierzyć się z powojenną traumą.
„Świadków historii, tych, którzy pamiętają wojnę, jest już coraz mniej. A to właśnie oni znają prawdę, której nie pisze się na kartach podręczników. Prawdę czasem dla nas niewygodną, niekiedy kontrowersyjną, ale taką, którą powinniśmy poznać. To ci ludzie, z krwi i kości, przeszli przez piekło wojny i dlatego nie boją się już mówić na głos tego, co czasem bywa manipulowane lub niedopowiedziane” – mówi Rigamonti.
Jak rozmawiać z ludźmi o przeżyciach wojennych i nie oceniać? Nie dostosowywać do swoich wyobrażeń o ofierze i wysłuchać choćby najbardziej trudnej do zrozumienia w czasach pokoju historii? W jaki sposób przyjąć czasem niewygodną prawdę o ludzkich losach oraz wyborach?
Zapraszamy do wysłuchania najnowszego odcinka podcastu.

Do najnowszego odcinka podcastu Katarzyna Montgomery zaprosiła Wojciecha Rogacina, autora książki „Zełenski”.
Wołodymyr Zełenski. Popularny aktor komediowy, który zagrał rolę prezydenta, a następnie naprawdę nim został. Prezydent, który stał się mężem stanu oraz symbolem walki o wartości demokratyczne, naśladowany przez największych politycznych graczy.
Jak wyglądało dzieciństwo prezydenta Ukrainy, jego dom rodzinny oraz relacje z rówieśnikami? Co mówią o nim ci, którzy go znali, zanim zyskał sławę? Jak wyglądała jego droga do kariery aktorskiej, a nawet – celebryckiej? Kiedy i dlaczego Zełenski zdecydował się wkroczyć do świata polityki i w jaki sposób zdobył tak ogromne poparcie społeczne?

W najnowszym odcinku Katarzyna Montgomery rozmawia z Edwardem Pasewiczem – autorem nominowanym do tegorocznej edycji nagrody NIKE za powieść „Pulverkopf”. Rozmawiają o literackich i życiowych inspiracjach. O duchach przeszłości, dawnych antypatiach i historiach, o których mówi się wyłącznie w rodzinnych domach. Niemal zawsze ukradkowo, ściszonym głosem, aby nie usłyszał ich nikt niepowołany. Pulverkopf to powieść pełna historii o tym, czego nie wiemy, a czego czasem się domyślamy, przesiąknięta jest utworami Goethego, Rilkego, muzyką i sztuką wysoką. Pełna odniesień do tajemnic. Metafizyczna, a zarazem bardzo cielesna. Mroczna i niepokojąca. Diablo inteligentna.

W najnowszym odcinku Katarzyna Montgomery rozmawia z Bożeną Kowalkowską – autorką książki “W swoim czasie. 27 historii o odzyskiwaniu życia”.
Wspólnie zastanawiają się czy jest możliwe dojście do perfekcji w organizacji życia zawodowego i prywatnego. Czy można zrezygnować z części zadań i jak je grupować. Rozmawiają o samodocenianiu, poszukiwaniu sprawczości i dawaniu sobie luzu.
To rozmowa o odzyskiwaniu czasu nie tylko w pracy ale i w życiu osobistym. O radości z małych dokonań. O tym, co robić kiedy na samą myśl o presji czasu, wydajności, kontroli i perfekcyjnej organizacji dostajemy zadyszki. Niektórzy radzą sobie z tym lepiej, inni gorzej, ale wobec trudności z brakiem czasu wszyscy jesteśmy równi. A zarazem każdy z nas jest inny.
Autorka nie proponuje uniwersalnych rozwiązań ani magicznych sztuczek, które pomogą wszystkim tak samo. Nie chodzi o znalezienie jednej recepty skrojonej idealnie dla nas – każdy musi dopasować proponowane rozwiązania do siebie i swojego życia.

W najnowszym odcinku podcastu gościmy Jakuba Zająca – autora książki “HALT. Zapiski z domu trzeźwienia”. Z Katarzyną Montgomery rozmawia o swojej twórczości, o pracy nad sobą i umiejętności odkrywania i doceniania prostych rzeczy.
Nie ma tu jasnej i prostej recepty jak wyjść z uzależnienia czy jak nisko trzeba upaść, żeby otrzymać diagnozę: alkoholik. Nie poznacie cudownego sposobu na to, co trzeba zrobić, żeby alkoholikiem przestać być.
Posłuchacie natomiast poruszającej i inspirującej opowieści o tym jak nie być głodnym, złym, samotnym i zmęczonym. Jak nauczyć się
dyscypliny i pokory. Dowiecie się także dlaczego nie sposób kompletnie oczyścić się z uzależnienia.
To historia o udręczonym ciele i niezwykle bystrym umyśle.

Narkotyki to odpowiedź na nasze czasy – są szybkie, agresywne, sztuczne i powszechnie dostępne. Wystarczy zamówić dowolny towar w internecie, a kurier przywiezie paczkę do domu lub paczkomatu. Ostatecznie dilerzy nie wiedzą, co sprzedają, dzieciaki nie wiedzą, co ćpają, a lekarze nie wiedzą, jak ratować, gdy na SOR trafi pacjent pod wpływem nieznanych, toksycznych substancji. A rodzice i nauczyciele w ogóle nie wiedzą, co się dzieje.
Katarzyna Montgomery rozmawia z dziennikarką – Agatą Jankowską i Marią Banaszak- psychoterapeutką uzależnień o tym, kim jest i co ćpa współczesny narkoman. Dziś pacjentami Monaru są także lekarze, dzieci prawników, prezesi największych korpo i wysoko funkcjonujące młode matki. Narkotyki stają się groźne, gdy trafią na podatny grunt emocjonalnych deficytów, niskiej samooceny i poczucia pustki. Dlatego jedni zaczynają i kończą przygodę z używkami na eksperymentach, a inni wpadają w wir, który ciągnie ich na samo dno, odbierając pracę, rodzinę, przyjaciół, zdrowie i rozum…

Marek Modzelewski – jeden z najciekawszych głosów współczesnego teatru. Katarzynie Montgomery opowiada o swoim postrzeganiu świata. Jest jak społeczny rentgen. Nie oszczędza nikogo ani niczego: bez skrupułów odsłania hipokryzję współczesnego świata. Piętnuje osoby, którzy w swoich oczach wydają się sobie lepszymi od innych.
W najnowszym podcaście, Marek Modzelewski opowiada także o tym, że nasze życie zaskakująco często przypomina utwory godne Czechowa lub Gogola. Dobitnie wskazuje, że mimo wykształcenia i obycia wciąż mamy w sobie moralność godną pani Dulskiej.

Marta Guzowska i Leszek Talko. Jeden z najzabawniejszych duetów pisarskich. W najnowszym podcaście opowiadają Katarzynie Montgomery jak powstawał brawurowy serial literacki z Lucją Słotką czyli Home Disaster Manager w roli głównej. Dowiecie się skąd czerpią inspiracje, czy zawsze się zgadzają, a także jak pracuje się codziennie zamieszkując różne państwa.

Zachód przez ostatnie dwie dekady nie chciał widzieć, że w Rosji znów powstają z grobów demony nacjonalizmu i dyktatury. A władza w Rosji zawsze jest święta, nawet jeżeli dopuszcza się największych potworności.
Wojciech Harpula – autor książki „Czy Diabeł mieszka na Kremlu?” opowiada Katarzynie Montgomery o historycznym, kulturowym, religijnym, i militarnym podłożu, na którym wyrosła współczesna Rosja. Rosja, która ma ogromny kompleks Europy i jednocześnie uważa się za jej najlepszą część.
Zaglądając w rosyjską duszę, autor próbuje spojrzeć na świat oczami poddanych Kremla. W ten sposób poznajemy rzeczywistość, którą trudno pojąć. Warto jednak zrozumieć rosyjskie wczoraj, dziś i jutro, by zyskać nadzieję lub pozbawić się złudzeń.

Grzegorz Kasdepke – bestellerowy pisarz książek dla dzieci i Hubert Klimko-Dobrzaniecki- nagradzany autor wybitnej literatury dla dorosłych. Tym razem połączyli siły, talenty, pasję i poczucie humoru, aby stworzyć wartką prozę WYŁĄCZNIE DLA DOROSŁYCH!
„Królik po islandzku” to książka o smakowaniu życia całym sobą. O pierwszych razach doświadczanych wszystkimi zmysłami. O przeżyciach, które zostają na zawsze w pamięci. Zamknięte w literackich opowieściach z aromatem żartu i nutą łajdackich historii w tle.
Katarzynie Montgomery opowiadają o literackim ping pongu, który zaczął się na linii Austria – Australia…..

W najnowszym podcaście Katarzyna Montgomery rozmawia z Katarzyną Tubylewicz o jej najnowszej książce „Szwedzka sztuka kochania”.
Autorka uświadamia, że za rzadko toczy się dziś w Polsce poważna i otwarta dyskusja o uczuciach, o wzajemnych relacjach i o ciele, pokazuje, jak okropnie jesteśmy spętani konserwatywną narracją. Udowadnia też, że miłość i erotyka to jedne z najważniejszych doświadczeń egzystencjalnych.
Autorka podważa wiele uznanych prawd, zmusza do myślenia, pokazuje, że prywatne jest polityczne i kluczowe. Historie ludzi, związków, różnorodność konstelacji, w których można znaleźć spełnienie prowokują do myślenia i wyzwalają. Jest w tej książce wielka pochwała życia, uczuć i zmysłowości. Są w tej książce Szwedzi i żyjący w Szwecji Polacy, którym z różnych powodów blisko do „miłości po szwedzku”. Przeczytacie o wszelkich rodzajach związków, o monogamii i o poliamorii, o tantrze, o związkach tęczowych i o queerowych rodzinach, będzie o wierności i zdradzie, o związkach otwartych i skrajnej wolności seksualnej, a także o miłości po miłości, bo taka też jest.

W najnowszym podcaście Katarzyna Montgomery rozmawia z Marcinem Kołodziejczykiem na temat jego nowej książki pt. „Wolnoć”. Autor to
jeden z najlepszych i najbardziej oryginalnych obserwatorów rzeczywistości. Dokonuje bezkompromisowej diagnozy społeczeństwa i tego co nas trawi od środka i na zewnątrz.
Będzie o poszukiwaniu prawdy i tożsamości. O granicach tolerancji, pogubionych życiowo ludziach i odnajdywaniu sensu.

W najnowszym odcinku Wielkich Spotkań udajemy się do miejsca, gdzie przeszłość spotyka się z teraźniejszością. W którym zostawia się cząstkę serca. I do których wciąż chce się wracać. Beata Lewandowska-Kaftan ze swadą i uczuciem oprowadza nas po najciekawszych zakątkach Afryki i w bardzo osobisty sposób opowiada historie ludzi i miejsc. Każdy odwiedzany region to osobny świat z odmienną kulturą, wierzeniami, obyczajami. By go poznać, warto być blisko ludzi. Oprócz zafascynowania afrykańskimi krajobrazami i kulturą autorka opowiada Katarzynie Montgomery o wielkim szacunku i ciekawości drugiego człowieka. W jej historii spotkamy zarówno afrykańskich przyjaciół Autorki, jak i Europejczyków, którzy Afrykę wybrali na swój dom, a także wielkich mistrzów: Ali Farka Toure czy Bi Kidude. Historie ich życia powiedzą o Afryce więcej niż opasłe tomy. Z szacunku i fascynacji bierze się też dbałość Autorki o to, by przemierzając afrykańskie światy w możliwie najmniejszym stopniu je zmieniać. I by zawsze pamiętać, że jesteśmy tylko przybyszami, gośćmi i to naszą rzeczą jest się przystosować, a nie narzucać własne zwyczaje.

Bożena Kowalkowska od lat uczy freelancerów, etatowców i pracujących rodziców, jak dobrze planować, żeby mieć więcej czasu dla siebie, swoich bliskich i na swoje pasje. Temat zna od podszewki, bo jako koordynatorka różnych projektów i mama dwójki dzieci nieraz mierzyła się z kryzysem czasowym i musiała opanować temat organizacji życia zawodowego i domowego.
Z Katarzyną Montgomery rozmawia o tym jak ogarnąć swoje życie czyli ustalić swój zawodowy, osobisty i rodzinny kalendarz. To bardzo osobista, ale też praktyczna opowieść o głębokiej zmianie, która pozwoliła młodej kobiecie odzyskać nie tylko czas, ale teżsprawczość i kontrolę nad własnym życiem.
O tym jak poradzić sobie z wyrzutami sumienia, które dopadają każdego przytłoczonego obowiązkami.
O błędach i potyczkach, które pomimo posiadanej wiedzy i doświadczenia, wciąż nam się przytrafiają. Szczerze i życiowo.
To także rozmowa o tym jak ważne jest to abyśmy polubili siebie, obdarzyli się empatią, uważnością, otwartością i nie oceniali. Posłuchajcie o tym, co zrobić, aby robić co się chce, co się lubi i jak Wam się podoba.

W najnowszym odcinku naszego podcastu Katarzyna Montgomery rozmawia z koneserem życia i estetą – Eustachym Rylskim o najważniejszych sprawach. O tym czym jest piękno, o celebrowaniu momentów i przeżyć. O pięknie natury i porządku w życiu. O autorytetach i odpowiedzialności za słowa. Mistrz wirtuozerii języka i ukrytych sensów opowiada o poszukiwaniu zakorzenienia, własnego miejsca w świecie, ale także o namyśle towarzyszącym dostrzeganiu piękna w codzienności i drobiazgach.

W kolejnej odsłonie naszego podcastu udajemy się na Moajorkę. Anna Klara Majewska, związana z tą wyjątkowa wyspą od lat, odkrywa nieznane jej oblicze. To tutaj można posmakować ryżu po arabsku, lokalnych drożdżówek, pączków, likieru migdałowego i dobrego wina oraz poczuć zapach pomarańczy i cytryn. Oczami autorki oglądamy kolorowe tkaniny ikaty i tańczące diabły, razem z nią spacerujemy starymi uliczkami Palmy, wybieramy się na targ rybny oraz wyruszamy śladami Fryderyka Chopina, George Sand i Agathy Christie, a także światowych celebrytów.
Katarzynie Montgomery, Anna Klara Majewska, opowiada o tym, co zna od podszewki czyli o prawdziwej Majorce, z dala od turystów i zgiełku.
Przypomina historię i kulturę tej magicznej wyspy, sięga do legend. Zdradza fascynacje wyspą artystów i celebrytów z różnych krajów i epok. Odkrywa, jacy są Majorkańczycy naprawdę – jak świętują, co jedzą i jak żyją na co dzień.

Katarzyna Montgomery rozmawia z Natalią Fiedorczuk – pisarką, publicystką, wokalistką; autorką książek Jak pokochać centra handlowe, Ulga oraz wydanej niedawno powieści Odmieniec opartej na motywach z życia Bolesława Biegasa.
Historia polskiego artysty, który urodził się pod koniec XIX wieku w małej podciechanowskiej wsi, potoczyła się jak z hollywoodzkiego filmu. Drogą nieprawdopodobnych zbiegów okoliczności, z niedożywionego pastuszka-sieroty o ponadprzeciętnym talencie plastycznym, staje się poster child polskiej myśli postępowej. Nie boi się eksperymentów ani porażek, bo napędza go wewnętrzny przymus tworzenia.
W nowej powieści autorki wchodzimy w świat odszczepieńca, którego się wielbi albo nim pogardza. Człowieka, który oddaje siebie, by później jeszcze więcej zabrać. Geniusza, który widzi wyraźniej, czuje bardziej i żyje intensywniej.

Grażyna Plebanek, autorka książki Bruksela. Zwierzęcość w mieście, przekonuje: stolica Belgii jest pełna sprzeczności. Od przykładów „brukselizacji” – brutalizacji tkanki architektury miejskiej – po miejsca, gdzie żył i tworzył Victor Horta, jeden z prekursorów secesji, odpowiedzialny za projekty takich budowli, jak Hôtel Tassel i Hôtel Solvay.
Z Katarzyną Montgomery rozmawiają o tym, w jaki sposób brak zakorzenienia i bycie obcą przekłada się na spostrzegawczość i wychodzenie z kulturowego bagażu. O poczuciu bycia zaakceptowanym, przynależności, a także o kulturze, która piętnuje wrażliwość, a nagradza bezwzględność i zdecydowanie.
To manifest wielogłosowy – w obronie wielokulturowości, zróżnicowania, wolności i tolerancji. Przeciwko błędnym historycznym decyzjom i narzucaniu swojej woli.

W najnowszym odcinku Wielkich Spotkań zapraszamy do rozmowy z Martą Guzowską. Autorka subiektywnego przewodnika po Wiedniu, opowiada Katarzynie Montgomery jak żyje się w mieście najlepszym do życia i w jaki sposób można je stale odkrywać, mimo mieszkania tam kilkanaście lat.
Wiedeń to przede wszystkim miasto ludzi przyjaznych. Wiedeńczycy chodzą po ulicach w równie zrelaksowany sposób, w jaki kierują samochodami. Nie pędzą, nie pchają się przy wsiadaniu do środków komunikacji miejskiej ani przy wysiadaniu. Ogromnie kochają zwierzęta. W Austrii, nie ma w c a l e bezdomnych psów. Wszystkie są wyłapywane, umieszczane w schroniskach i chętnie adoptowane.
Czy może być lepiej? Tak. Wiedeń ma mnóstwo parków i panuje tu powszechny zwyczaj leżenia i siedzenia na trawie. Nawet w centrum w upalne dni można znaleźć miłe miejsce, żeby się zrelaksować wśród zieleni. A jeśli szukacie parku z bonusem, czegoś naprawdę oryginalnego, powinniście pójść na St. Marxer Friedhof czyli cmentarz połknięty przez park. Z kolei w Lesie Wiedeńskim (Wienerwald) znajduje się park połknięty przez las i nosi status Parku Biosfery, którego celem jest ochrona środowiska i wiedeńczycy mają w tej dziedzinie spektakularne efekty, na przykład udało im się odrodzić populację puszczyka uralskiego, a nawet, w 2011 roku, po raz pierwszy od 50 lat, rozmnożyć w Austrii dziko żyjące puszczyki.
Więcej ciekawych miejsc znajdziecie w naszym podcaście.

Ta książka to więcej niż zwykły przewodnik turystyczny. To próba oswojenia miejsca. Piotr Ibrahim Kalwas mieszka na malej maltańskiej wyspie Gozo od ponad czterech lat. To obrzeża Unii Europejskiej, między Sycylią a Afryką, specyficzna mieszanka kulturowa łącząca w sobie wpływy włoskie, brytyjskie, arabskie, hiszpańskie i francuskie.
Katarzynie Montgomery autor książki „GOZO. Radosna siostra Malty” opowiada o klimacie, jedzeniu, kulturze, sztuce i polityce tego malutkiego wyspiarskiego państwa, tak ciągle mało znanego w Polsce. Opisuje wyspę chodząc po niej wzdłuż i wszerz, docierając do najmniejszych wiosek, do nietypowych miejsc nie opisywanych w tradycyjnych przewodnikach turystycznych. Nieustanne chodzenie, codzienne przemierzanie wielu kilometrów to, jak sam o tym mówi, jego sposób na spędzanie czasu nie tylko na Gozo, ale wszędzie tam, gdzie przebywa.

Mistrzyni ciętego humoru, słownej szermierki i jechania po bandzie czyli Joanna Mokosa – Rykalska w najnowszym podkaście Wielkich Spotkań!
Autorka bloga „Matka siedzi z tyłu” , której wpisy czyta kilkadziesiąt tysięcy fanów. Jej drugie imię to Bareja w spódnicy – w loży szyderców czuje się jak ryba w wodzie.
Katarzynie Montgomery opowiada o początkach pracy nad blogiem, relacjach z czytelnikami, a także jak to się dzieje, że kiedy opisuje sytuacje ze swojego życia, to później okazuje się, że tak samo ma pół Polski.
Siedzi z tyłu, ale czujnym okiem skanuje każdą sferę życia. Wykpi, obśmieje, wścieknie się, sama niejedną gafę palnie, czasem zagra na nerwach, ale robi to z wdziękiem i polotem, jakich mało.
Poprawia humor kobietom i mężczyznom. Matkom i ojcom. Pisze o przeżyciach i problemach większości z nas, bez lukru i upiększania.
Sarkastycznie i bezkompromisowo opisuje otaczający świat. Śmiech jest jej niezbędny do życia jak powietrze, bez niego się dusi.

W najnowszym podcaście autorzy “Nowej Zelandii. Podróży przedślubnej” – Ewelina Wojdyło i Janusz Leon Wiśniewski opowiadają o podróżowaniu do wymarzonych miejsc i o relacji dwojga ludzi, którzy świat odbierają inaczej…sceptyczny naukowiec (doktor habilitowany chemii), a przy tym poczytny pisarz, i humanistka chłonąca świat wszystkimi zmysłami, pasjonatka życia.
Gdy ona opowiada o zapierających dech w piersiach odcieniach krajobrazu, jego fascynuje skład chemiczny basenów błotnych. Są niczym ogień i woda, niebo i ziemia. Ale łączy ich wspólne patrzenie w tym samym kierunku.
Katarzynie Montgomery opowiadają o matematyce związku: szczęściu, które się mnoży, kłopotach, które się dzieli, a także zdradzają czym jest esencja związku.
To opowieść nie tylko o odległej krainie pełnej maoryskich legend, przyrody, maoryskiego tańcu haka i tatuażach mako.
To wspaniała uczta dla duszy – historia nieznajomych dzielących się swoimi fascynującymi życiorysami i tubylcach zachwalających lokalne atrakcje.

Grecję opisaną przez Dionisa Sturisa poznajemy wszystkimi zmysłami. To miejsce gdzie zapach faszerowanych warzyw przenika się ze smakiem cynamonu, oliwek i oregano. Gdzie deser smakuje czasem pomarańczą, aromatycznym orzechem, wanilią, cytrusami, a czasem kokosem, goździkami i gałką muszkatołową.
W najnowszym podcaście z Katarzyną Montgomery odkrywamy magię Grecji i dowiadujemy się jak to, co jemy może nas zmienić. Dionisos Sturis opowiada o tym, czego możemy się nauczyć od Greków. O ich duchach społeczności i powodach do szczęścia. Odkrywa kontrowersyjne połączenia w kuchni, które smakują Grecją i wyjaśnia dlaczego jedzenie w Grecji daje pełnię radości doprowadzając nas do kefir, czyli stanu uniesienia.

Mery Spolsky – jedna z najoryginalniejszych artystek i tekściarek na polskiej scenie muzycznej, z przytupem wkracza w świat literacki. “Jestem Marysia i chyba się zabiję dzisiaj” to niepokorny debiut, który na długo zapadnie wszystkim w pamięć.
Z Katarzyną Montgomery rozmawia o swoich tekstach, koncertach, a także o tym co ją wzrusza i sprawia radość, a także co uwiera i smuci. Przygląda się ludziom z ciekawością, zastanawia dlaczego są zachowują się tak czy inaczej i i szuka sposobu jak ich zrozumieć.

Iza Kuna powraca z kolejną powieścią. „Klara jedzie na pogrzeb” to opowieść o kobiecie, którą boli cały świat, a najbardziej ona sama.
Z Katarzyną Montgomery autorka szczerze rozmawia o życiowych dylematach i przemyśleniach. O tym co nas boli, kim jesteśmy i dlaczego tak bardzo czepiamy się sami siebie. O braku wrażliwości, zbytnim skupieniu na sobie, kiedy gdzieś obok dzieją się dramaty. W końcu, to także rozmowa o przemijaniu, dzieciństwie i marzeniach.

Beata Chomątowska, autorka znakomitej powieści „ Andreowia” rozmawia z Katarzyną Montgomery o architekturze miast, relacjach rodzinnych, silnych kobietach i mężczyznach, którzy nie potrafią opuścić domu rodzinnego. Wiele w tej rozmowie ciekawostek, jak na przykład ta, o ulicy Chopina, która w wielu miastach Polski jest jedną z najbardziej eksluzywnych.
Jej książka to autoironiczna opowieść o kryzysie męskości, przez metatekstową grę, po wielowątkowy komentarz do polskiej rzeczywistości końca XX i początku XXI wieku.

„Samotny jak Szwed? O ludziach Północy, którzy lubią bywać sami” Katarzyny Tubylewicz to zbiór reportaży, esejów i rozmów na temat samotności, w których autorka i jej bohaterowie zastanawiają się nad tym, czym samotność jest, czym bywa, co nas w niej przeraża, a co cieszy, dlaczego za nią tęsknimy, dlaczego przed nią uciekamy, jak nas zmienia, jakie stawia przed nami wyzwania.
Katarzyna Tubylewicz opowiada Katarzynie Montgomery o szwedzkim państwie, które za podstawową jednostkę społeczną uznaje człowieka i o niego troszczy się najbardziej. Przedstawia szwedzki zdrowym egoizm, a także omawia relacje międzyludzkie, rolę rodziny i podejście do singli naszych północnych sąsiadów, którzy indywidualizm mają w DNA.
Wiele tu subiektywnych głosów i perspektyw, pełna uniwersalność i kopalnia wiedzy o różnicach kulturowych.
Autorka porusza także temat szwedzkiej duchowości, która realizuje się najlepiej w samotności na łonie natury i zastanawia się dlaczego introwertykom łatwiej jest odnaleźć życiowe zadowolenie.

Katarzyna Nosowska w bardzo szczerej rozmowie z Katarzyną Montgomery.
O porzuconych ciężarach, poupychanych w kieszeniach. O zasadach, schematach i prawdach, które szkodzą. O czasie, kiedy trzeba powiedzieć nie i zakończyć niektóre relacje.
Ale także o tym jak być spokojnym podczas zawieruchy i patrzeć na siebie z czułością. O życiu, które staje się smaczne i piękne.

“Lizbona to miasto do tęsknienia i w którym nie ma czasu na pośpiech” mówią autorki subiektywnego przewodnika po stolicy Portugalii pt. „Lizbona. Miasto, które przytula” – dziennikarka Weronika Wawrzkowicz-Nasternak oraz portugalistka Marta Stacewicz-Paixão.
To książka o niekończącym się stanie zakochania. Miłości do miasta, do jedzenia, do kultury i do siebie. Jest to historia celebrowania podróży i odkrywania miasta niczym odkrywanie nowego człowieka. To morze ciekawostek o zwyczajach, małych i dużych tradycjach, namiętnościach i przyzwyczajeniach Portugalczyków. To pokazanie innej perspektywy i percepcji poznawania miasta wszystkimi zmysłami: dotykiem, słuchem, smakiem i węchem.
Autorki rozmawiają z Katarzyną Montgomery o tworzącej się latami relacji z miastem i powodach, dla których uwielbiają stolicę Portugalii.

Paweł Kapusta – utalentowany dziennikarz, finalista Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego, autor reportaży, które zmieniają nasz świat i pokazują prawdę. Katarzynie Montgomery opowiada o pracy nad książką „Gad. Spowiedź klawisza” – wstrząsającym reportażu o więziennym życiu z perspektywy strażników. Ludzi, którzy dzień w dzień, przez lata wyjątkowo trudnej służby, pilnują sprawców najokrutniejszych przestępstw. Kapusta jako wnikliwy obserwator szuka dziur w niewydolnym systemie, łatanym przez absurdalne przepisy doprowadzające do skrajnych sytuacji, w których zbrodniarze mają często więcej przywilejów niż pilnujący ich klawisze.
Autor opowiada także o swojej pierwszej książce „Agonia. Lekarze i pacjenci w stanie krytycznym”, w której prześledził ciąg skandalicznych absurdów i procedur utrudniających życie zarówno pacjentom, jak i lekarzom.
Reportaże Kapusty tworzą przejmujący obraz polskiej rzeczywistości. I bezlitośnie wskazują systemowe czarne dziury, za które płacimy wszyscy. Zdrowiem i życiem.
Kto powie, że książki Kapusty są szokujące, nie pomyli się. Najważniejsze, że są prawdziwe. A prawda w nich zawarta ścina momentami z nóg.

„Plac Konstytucji” i „Dziewczyny z placu” to wciągające historie rodzinne mieszkańców kamienicy przy Placu Konstytucji. Akcja powieści przypomina klimatem kultowy już serial „Dom”. Jednak mimo, że autorka wymyśliła historie swoich bohaterów, to jej książki są zapisem niezwykle ciekawych momentów w historii miasta jak i całej Polski. Sytuacje opisane przez Dominikę Buczak wydarzyły się naprawdę – autorka dotarła do kronik, dzienników i archiwalnych zapisków. I tak, dzięki tej dokumentacji, dowiadujemy się o nigdy niezrealizowanych planach (np. socjalistyczny drapacz chmur przy pl. Unii Lubelskiej czy ciągle istniejącej w podziemiach stacji metra Plac Konstytucji). Za główną bohaterką chodzimy po popularnych w latach 50. kawiarniach i ciastkarniach (Stylowa przy pl. Konstytucji, Alhambra przy al. Jerozolimskich), na pierogi do baru Prasowego, po skórzane rękawiczki do sklepu Galluks.
Autorka jest bardzo blisko związana z samym miejscem akcji – mieszka na Placu Konstytucji, a historię wielu ulic poznawała między innymi z relacji swoich sąsiadek, które zamieszkały w kamienicy przy ulicy Marszałkowskiej w 1952 roku. Katarzynie Montgomery opowiada o swoich inspiracjach, spostrzeżeniach, a także podobieństwach akcji książki do obecnych wydarzeń społeczno – politycznych.

Hanka Grupińska – dziennikarka, publicystka, pisarka i działaczka opozycyjna w czasach Solidarności. Katarzynie Montgomery opowiada o Tybetańczykach bez ziemi, bez państwa, którzy żyją w miejscu użyczonym, w kraju należącym do innych. Od 1959 roku chronią się w Indiach. Uciekali przed chińską przemocą, szli do swojego nauczyciela i opiekuna, do Dalajlamy. Tam, na wygnaniu, jest ich dziś ponad 100 000.
Autorka wracała do Himaćal Pradesz przez 10 lat. Wiele miesięcy mieszkała w klasztorach mniszek tybetańskich. Wędrowała dalekowysoko, do doliny Spiti. Opowiada o uciekinierach, buddystach, mniszkach i sprzedawczyniach, o aktywistach politycznych, pisarzach i poetach.

Manuela Gretkowska – jedna z najbarwniejszych postaci polskiego świata literackiego. W rozmowie z Katarzyną Montgomery przybliża prywatne spojrzenie na Wenecję. Z jednej strony przytacza wysmakowane opowieści o tutejszej historii, kulturze, sztuce, a z drugiej – soczyste anegdotki o jego wybitnych mieszkańcach, ich pasjach, słabościach, pożądaniach. Autorka zaprasza w podróż od 452 r., czyli daty założenia miasta, aż do 2019 r., kiedy acqua alta, wielka woda, swą wysokością niemal dorównała największej powodzi w dziejach Wenecji.

Jacek Fedorowicz, jeden z najwybitniejszych polskich satyryków i felietonistów, w rozmowie z Katarzyną Montgomery barwnie opowiada o sobie, o tym, jak kręciło się w Polsce filmy kilkadziesiąt lat temu.
Wobec czujnego ucha satyryka nikt nie może czuć się bezpieczny. Wrodzona dyplomacja i dobre maniery pozwalają Fedorowiczowi bezlitośnie karcić mentalnych abnegatów, autorów ramówkowej mielizny, populistów i tanich graczy. Ale nie ma tu jadu, zawiści ani miażdżącej krytyki. Za to jest wirtuozeria celnej riposty, polot i inteligencki smaczek.
Z ciepłym humorem i szczyptą ironii wspomina siermiężne czasy cenzury i kłód rzucanych pod nogi niezależnym twórcom. Nie zabraknie także komentarza do aktualnej sytuacji w Polsce…

Szczery do bólu. Aktualny, jak zwykle w punkt i poza schematem – Piotr Szmidt czyli Ten Typ Mes. Opowiada o swoich inspiracjach, prawdzie i kreacji. O tym co go śmieszy i irytuje. Katarzynie Montgomery zdradził, co wyszydzałby, gdyby teraz zaczynał pisać książkę i o tym dlaczego historia w niej przedstawiona jest dziś tak bardzo aktualna.
Walter, bohater jego powieści , to trzydziestoparoletni warszawiak. Wewnętrznie poskręcany, nie akceptuje czasu i miejsca, w którym przyszło mu żyć. Buntownik. Wkurzają go wszyscy i wszystko: brudne miasto, tępi koledzy i ich puste dziewczyny, rodzinny dom, nudny ojczym, masowa muzyka. Nie ma tu miejsca dla twórczej jednostki. Dlatego Walter postanawia zaprowadzić porządek. Szybko okazuje się, że toczona przez niego walka z otumaniającą codziennością i wszechobecną komercją odsłania zasady, którymi sterowana jest nasza rzeczywistość – wszyscy jesteśmy ofiarami fake newsów.

Martyna Skura, autorka bloga „Life in 20 kg”, w ciągu 9 lat odwiedziła 49 krajów. Była wolontariuszką w Gruzji, pracownikiem społecznym w Tajlandii w wiosce zniszczonej przez tsunami, instruktorką nurkowania w Meksyku i na Malediwach. Doświadczyła podróży w taki sposób, w jaki turyści jeżdżący na wakacje nigdy nie będą mieli możliwości. To osobisty reportaż, który przedstawia inną, czasem ciemniejszą, czasem jaśniejszą stronę podróżowania i mieszkania za granicą. Opowiada o bezpieczeństwie, kobiecości, życiu w obcej kulturze, domu w podróży, który próbujemy zbudować, zdrowiu i jego zagrożeniach, zmieniających się relacjach z przyjaciółmi i rodziną, i o powrotach, które zawsze dyktowane są miłością.

Zaczęło się od reportażu „Miłość w czasach zarazy” w Onecie, w którym Janusz Schwertner opisał jeden z dramatycznych przypadków niedostosowania psycho-płciowego młodych ludzi. Oto nastoletnia Wiktoria poczuła się chłopakiem, została Wiktorem, ale szczucie środowiska i represyjność systemu zadziałały – Wiktor skoczył pod pociąg metra. Jego przyjaciel Kacper, mający podobne problemy, na szczęście został uratowany, choć z trudem przetrwał pobyt na oddziale dziecięcej psychiatrii.
Polska zajmuje drugie miejsce w Europie pod względem samobójstw dzieci i młodzieży poniżej 19. roku życia. Zabijają się, bo sobie nie dają rady, a wokół są otoczeni morzem niechęci i nietolerancji wobec Innych. A gdy do tego dodać niewydolność służby zdrowia, tępą opresyjność szkoły, pokrzykiwania polityków i kościelne szczucie, to w efekcie co dziesięć lat znika małe miasteczko, pełne wrażliwych, ciekawych i inteligentnych młodych ludzi, przed którymi całe życie.
Kto jest temu winien? Państwo?
A może my wszyscy?


Witajcie w podcaście opowiadającym o Odzyskiwaniu Czasu. Nazywam się Bożena Kowalkowska i dla wydawnictwa Wielka Litera przygotowałam poradnik poświęcony temu tematowi. A podkast, który dla Was nagrywam pełni rolę przystawki, zapowiadającej uroczysty obiad. Zawodowo zajmuję się organizacją czasu i planowaniem, ale nie w celu „jeszcze, więcej, mocniej, szybciej”, tylko w celu odzyskania czasu dla siebie, bliskich, czasu na pasję i marzenia, na patrzenie w chmury i długie spacery.
W tym odcinku chciałabym zaproponować Wam mini-warsztat, którego efekt pokaże Wam, na co tak naprawdę potrzebujecie czasu. Gotowi?
Zapraszam!

Witajcie w drugim podcaście. Dzisiejsza podcastowa przystawka przed uroczystym obiadem, którym jest poradnik, dotyczyć będzie Checklisty Fuckupów jaką tworzyłam i jednocześnie kontrolowałam podczas pisania poradnika.
Jeśli myśleliście, że ja, wprawiona przecież w temat – Królowa Organizacji – nie popełniam błędów i nie wracam do starych przyzwyczajeń, bardzo się myliliście. Na mojej fuckupowej liście znajduje się 6 pozycji. Ciekawi?
Zapraszam!

Czas na trzeci podcast poświęcony pracy zdalnej. Bardzo lubię ten temat, bo zawsze, kiedy się pojawia mogę szybko przemycić kilka rzeczy, które warto zastosować w codziennej pracy, nie tylko zdalnej. Zakładam, że w ostatnich miesiącach większość z Was doszła do wniosku, że ten rodzaj pracy jest do kitu. Że wszystko się rozwadnia, rozlewa, nie praca ma początku ani końca, jest niewygodnie, za wolno, bez sensu, brakuje warunków. Można by wymieniać bez końca. Nie martwcie się, nie jesteście w tym osądzie osamotnieni. Zgadzam się z Wami… ale z taką jedną malutką korektą. Praca zdalna może być do kitu. Może! ale wcale nie musi!
Zaczynamy!

Jest taki jeden, przeorany już na lewo i prawo lajtmotyw wszystkich rozmów o pieniądzach – bo ja muszę tyle pracować! Jak musisz to musisz, ale pytanie brzmi: czy chcesz? Bo jeśli chcesz to ja się już dalej nie wtrącam, ale jeśli nie chcesz i jak to mówisz: musisz, to zachęcam, żeby to sobie policzyć. Jak? Przekonajcie się sami.
Zapraszam!

Znasz to uczucie, kiedy przypadkiem trafiasz na parkiet i Twoje początkowo niezgrabne i sztywne ruchy z każdym kolejnym utworem nabierają finezji i lekkości? Przestają do Ciebie docierać sygnały z zewnątrz, jesteś jak w hipnozie – liczy się tylko ten taniec, który może trwać bez końca. To uczucie da się przełożyć na pracę. Dzisiaj w ramach ciepłej przekąski poruszę kwestię sekretu szybkiego pracowania. Opowiem Wam o systemie kategoryzowania i grupowania, czyli o tym jak ważny jest rozruch, wdrożenie i tempo i jakie ma to zastosowania w życiu codziennym (pisanie, rachunki, pranie).
Zaczynamy!

Witajcie w szóstym i ostatnim podcaście. Dzisiaj opowiem o moim ulubionym temacie czyli o przyjemności i odpoczynku. Będę powtarzać bez końca – czego się nie zaplanuje, zwłaszcza w temacie przyjemności, tego prawdopodobnie nie będzie. Bo z przyjemnością jest dokładnie odwrotnie niż z zadanymi lekcjami – znika i nawet gdyby się chciało, trudno ją nadrobić.
Co oznacza odpoczynek? I co zrobić, żeby mieć na niego czas?
Zaczynamy!