Podcast

image
image

Ta książka to więcej niż zwykły przewodnik turystyczny. To próba oswojenia miejsca. Piotr Ibrahim Kalwas mieszka na malej maltańskiej wyspie Gozo od ponad czterech lat. To obrzeża Unii Europejskiej, między Sycylią a Afryką, specyficzna mieszanka kulturowa łącząca w sobie wpływy włoskie, brytyjskie, arabskie, hiszpańskie i francuskie. 

Katarzynie Montgomery autor książki „GOZO. Radosna siostra Malty” opowiada o klimacie, jedzeniu, kulturze, sztuce i polityce tego malutkiego wyspiarskiego państwa, tak ciągle mało znanego w Polsce.  Opisuje wyspę chodząc po niej wzdłuż i wszerz, docierając do najmniejszych wiosek, do nietypowych miejsc nie opisywanych w tradycyjnych przewodnikach turystycznych. Nieustanne chodzenie, codzienne przemierzanie wielu kilometrów to, jak sam o tym mówi, jego sposób na spędzanie czasu nie tylko na Gozo, ale wszędzie tam, gdzie przebywa. 

image

Mistrzyni ciętego humoru, słownej szermierki i jechania po bandzie czyli Joanna Mokosa – Rykalska w najnowszym podkaście Wielkich Spotkań!

Autorka bloga „Matka siedzi z tyłu” , której wpisy czyta kilkadziesiąt tysięcy fanów. Jej drugie imię to Bareja w spódnicy – w loży szyderców czuje się jak  ryba w wodzie.

Katarzynie Montgomery opowiada o początkach pracy nad blogiem, relacjach z czytelnikami, a także jak to się dzieje, że kiedy opisuje sytuacje ze swojego życia, to  później okazuje się, że tak samo ma pół Polski.

Siedzi z tyłu, ale czujnym okiem skanuje każdą sferę życia. Wykpi, obśmieje, wścieknie się, sama niejedną gafę palnie, czasem zagra na nerwach, ale robi to z wdziękiem i polotem, jakich mało.

Poprawia humor kobietom i mężczyznom. Matkom i ojcom. Pisze o przeżyciach i problemach większości z nas, bez lukru i upiększania. 

Sarkastycznie i bezkompromisowo opisuje otaczający świat. Śmiech jest jej niezbędny do życia jak powietrze, bez niego się dusi. 

image

W najnowszym podcaście autorzy „Nowej Zelandii. Podróży przedślubnej” –  Ewelina Wojdyło i Janusz Leon Wiśniewski opowiadają o podróżowaniu do wymarzonych miejsc i o relacji dwojga ludzi, którzy świat odbierają inaczej…sceptyczny naukowiec (doktor habilitowany chemii), a przy tym poczytny pisarz, i humanistka chłonąca świat wszystkimi zmysłami, pasjonatka życia.

Gdy ona opowiada o zapierających dech w piersiach odcieniach krajobrazu, jego fascynuje skład chemiczny basenów błotnych. Są niczym ogień i woda, niebo i ziemia. Ale łączy ich wspólne patrzenie w tym samym kierunku. 

Katarzynie Montgomery  opowiadają o  matematyce związku: szczęściu, które się mnoży, kłopotach, które się dzieli, a także zdradzają czym jest esencja związku.

To opowieść nie tylko o odległej krainie pełnej maoryskich legend, przyrody, maoryskiego tańcu haka i tatuażach mako.

To wspaniała uczta dla duszy – historia nieznajomych dzielących się swoimi fascynującymi życiorysami i tubylcach zachwalających lokalne atrakcje.  

image

Grecję opisaną przez Dionisa Sturisa poznajemy wszystkimi zmysłami. To miejsce gdzie zapach faszerowanych warzyw przenika się ze smakiem cynamonu, oliwek i oregano. Gdzie deser smakuje czasem pomarańczą, aromatycznym orzechem, wanilią, cytrusami, a czasem kokosem, goździkami i gałką muszkatołową.

W najnowszym podcaście z Katarzyną Montgomery odkrywamy magię Grecji i dowiadujemy  się jak to, co jemy może nas zmienić. Dionisos Sturis opowiada o tym, czego możemy się nauczyć od Greków. O ich duchach społeczności i powodach do szczęścia.  Odkrywa kontrowersyjne połączenia w kuchni, które smakują Grecją i wyjaśnia dlaczego jedzenie w Grecji daje pełnię radości doprowadzając nas do kefir, czyli stanu uniesienia. 

image

Mery Spolsky –  jedna z najoryginalniejszych artystek i tekściarek na polskiej scenie muzycznej, z przytupem wkracza w świat literacki. „Jestem Marysia i chyba się zabiję dzisiaj” to niepokorny debiut, który na długo zapadnie wszystkim w pamięć.  

Z Katarzyną Montgomery rozmawia o swoich tekstach, koncertach, a także o tym co ją wzrusza i sprawia radość, a także co uwiera i smuci. Przygląda się ludziom z ciekawością, zastanawia dlaczego są zachowują się tak czy inaczej i i szuka sposobu jak ich zrozumieć.

image

Iza Kuna powraca z kolejną powieścią. „Klara jedzie na pogrzeb” to opowieść o kobiecie, którą boli cały świat, a najbardziej ona sama.

Z Katarzyną Montgomery autorka szczerze rozmawia o życiowych dylematach i przemyśleniach. O tym co nas boli, kim jesteśmy i dlaczego tak bardzo czepiamy się sami siebie. O braku wrażliwości, zbytnim skupieniu na sobie, kiedy gdzieś obok dzieją się dramaty. W końcu, to także rozmowa o przemijaniu, dzieciństwie i marzeniach.

image

Beata Chomątowska, autorka znakomitej powieści „ Andreowia” rozmawia z Katarzyną Montgomery o architekturze miast, relacjach rodzinnych, silnych kobietach i mężczyznach, którzy nie potrafią opuścić domu rodzinnego. Wiele w tej rozmowie ciekawostek, jak na przykład ta, o ulicy Chopina, która w wielu miastach Polski jest jedną z najbardziej eksluzywnych.   

Jej książka to autoironiczna opowieść o kryzysie męskości, przez metatekstową grę, po wielowątkowy komentarz do polskiej rzeczywistości końca XX i początku XXI wieku.

image

„Samotny jak Szwed? O ludziach Północy, którzy lubią bywać sami”  Katarzyny Tubylewicz  to zbiór reportaży, esejów i rozmów na temat samotności, w których autorka i jej bohaterowie zastanawiają się nad tym, czym samotność jest, czym bywa, co nas w niej przeraża, a co cieszy, dlaczego za nią tęsknimy, dlaczego przed nią uciekamy, jak nas zmienia, jakie stawia przed nami wyzwania. 

Katarzyna Tubylewicz opowiada Katarzynie Montgomery o szwedzkim państwie, które za podstawową jednostkę społeczną uznaje człowieka i o niego troszczy się najbardziej. Przedstawia szwedzki zdrowym egoizm, a także omawia relacje międzyludzkie, rolę rodziny i podejście do singli naszych północnych sąsiadów, którzy indywidualizm mają w DNA. 

Wiele tu subiektywnych głosów i perspektyw, pełna uniwersalność i kopalnia wiedzy o różnicach kulturowych. 

Autorka porusza także temat szwedzkiej duchowości, która realizuje się najlepiej w samotności na łonie natury i zastanawia się dlaczego introwertykom łatwiej jest odnaleźć życiowe zadowolenie.

image

Katarzyna Nosowska w bardzo szczerej rozmowie z Katarzyną Montgomery.

 O porzuconych ciężarach, poupychanych w kieszeniach.  O zasadach, schematach i prawdach, które szkodzą. O czasie, kiedy trzeba powiedzieć nie i zakończyć niektóre relacje.

 Ale także o tym jak być spokojnym podczas zawieruchy i patrzeć na siebie z czułością. O  życiu, które staje się smaczne i piękne.

image

„Lizbona to miasto do tęsknienia i w którym nie ma czasu na pośpiech” mówią autorki subiektywnego przewodnika po stolicy Portugalii pt. „Lizbona. Miasto, które przytula” – dziennikarka Weronika Wawrzkowicz-Nasternak oraz portugalistka Marta Stacewicz-Paixão

To książka o niekończącym się stanie zakochania. Miłości do miasta, do jedzenia, do kultury i do siebie. Jest to historia celebrowania podróży i odkrywania miasta niczym odkrywanie nowego człowieka. To morze ciekawostek o zwyczajach, małych i dużych tradycjach, namiętnościach i przyzwyczajeniach Portugalczyków. To pokazanie innej perspektywy i percepcji poznawania miasta wszystkimi zmysłami: dotykiem, słuchem, smakiem i węchem.

Autorki rozmawiają z Katarzyną Montgomery o tworzącej się latami relacji z miastem i powodach, dla których uwielbiają stolicę Portugalii. 

image

Paweł Kapusta – utalentowany dziennikarz, finalista Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego, autor reportaży, które zmieniają nasz świat i pokazują prawdę. Katarzynie Montgomery opowiada o pracy nad książką  „Gad. Spowiedź klawisza”  – wstrząsającym reportażu o więziennym życiu z perspektywy strażników. Ludzi, którzy dzień w dzień, przez lata wyjątkowo trudnej służby, pilnują sprawców najokrutniejszych przestępstw. Kapusta jako wnikliwy obserwator szuka dziur w niewydolnym systemie, łatanym przez absurdalne przepisy doprowadzające do skrajnych sytuacji, w których zbrodniarze mają często więcej przywilejów niż pilnujący ich klawisze.  

Autor opowiada także o swojej pierwszej książce „Agonia. Lekarze i pacjenci w stanie krytycznym”, w której prześledził ciąg skandalicznych absurdów i procedur utrudniających życie zarówno pacjentom, jak i lekarzom. 

Reportaże Kapusty tworzą przejmujący obraz polskiej rzeczywistości. I bezlitośnie wskazują systemowe czarne dziury, za które płacimy wszyscy. Zdrowiem i życiem.

Kto powie, że książki Kapusty są szokujące, nie pomyli się. Najważniejsze, że są prawdziwe. A prawda w nich zawarta ścina momentami z nóg.

image

„Plac Konstytucji” i „Dziewczyny z placu”  to wciągające historie rodzinne mieszkańców kamienicy przy Placu Konstytucji.  Akcja powieści przypomina klimatem kultowy już  serial „Dom”. Jednak mimo, że autorka wymyśliła  historie swoich bohaterów, to jej książki są zapisem niezwykle ciekawych momentów w historii miasta jak i całej Polski. Sytuacje opisane przez Dominikę Buczak wydarzyły się naprawdę – autorka dotarła do kronik, dzienników i archiwalnych zapisków. I tak, dzięki tej dokumentacji, dowiadujemy się o nigdy niezrealizowanych planach (np. socjalistyczny drapacz chmur przy pl. Unii Lubelskiej czy ciągle istniejącej w podziemiach stacji metra Plac Konstytucji). Za główną bohaterką chodzimy po popularnych w latach 50. kawiarniach i ciastkarniach (Stylowa przy pl. Konstytucji, Alhambra przy al. Jerozolimskich), na pierogi do baru Prasowego, po skórzane rękawiczki do sklepu Galluks. 

Autorka jest bardzo blisko związana z samym miejscem akcji – mieszka na Placu Konstytucji, a historię wielu ulic poznawała między innymi z relacji swoich sąsiadek, które zamieszkały w kamienicy przy ulicy Marszałkowskiej w 1952 roku. Katarzynie Montgomery opowiada o swoich inspiracjach, spostrzeżeniach, a także podobieństwach akcji książki do obecnych wydarzeń społeczno – politycznych. 

image

Hanka Grupińska – dziennikarka, publicystka, pisarka i działaczka opozycyjna w czasach Solidarności. Katarzynie Montgomery opowiada o Tybetańczykach bez ziemi, bez państwa, którzy żyją w miejscu użyczonym, w kraju należącym do innych. Od 1959 roku chronią się w Indiach. Uciekali przed chińską przemocą, szli do swojego nauczyciela i  opiekuna, do Dalajlamy. Tam, na wygnaniu, jest ich dziś ponad 100 000. 

Autorka wracała do Himaćal Pradesz przez 10 lat. Wiele miesięcy mieszkała w klasztorach mniszek tybetańskich. Wędrowała dalekowysoko, do doliny Spiti. Opowiada o uciekinierach, buddystach, mniszkach i sprzedawczyniach, o aktywistach politycznych, pisarzach i poetach. 

image

Manuela Gretkowska – jedna z najbarwniejszych postaci polskiego świata literackiego. W rozmowie z Katarzyną Montgomery przybliża prywatne spojrzenie na Wenecję. Z jednej strony przytacza wysmakowane opowieści o tutejszej historii, kulturze, sztuce, a z drugiej – soczyste anegdotki o jego wybitnych mieszkańcach, ich pasjach, słabościach, pożądaniach. Autorka zaprasza w podróż od 452 r., czyli daty założenia miasta, aż do 2019 r., kiedy acqua alta, wielka woda, swą wysokością niemal dorównała największej powodzi w dziejach Wenecji.

image

Jacek Fedorowicz, jeden z najwybitniejszych polskich satyryków i felietonistów, w rozmowie z Katarzyną Montgomery  barwnie opowiada o sobie, o tym, jak kręciło się w Polsce filmy kilkadziesiąt lat temu.

Wobec czujnego ucha satyryka nikt nie może czuć się bezpieczny. Wrodzona dyplomacja i dobre maniery pozwalają Fedorowiczowi bezlitośnie karcić mentalnych abnegatów, autorów ramówkowej mielizny, populistów i tanich graczy. Ale nie ma tu jadu, zawiści ani miażdżącej krytyki. Za to jest wirtuozeria celnej riposty, polot i inteligencki smaczek.

Z ciepłym humorem i szczyptą ironii wspomina siermiężne czasy cenzury i kłód rzucanych pod nogi niezależnym twórcom. Nie zabraknie także komentarza do aktualnej sytuacji w Polsce…

image

Szczery do bólu. Aktualny, jak zwykle w punkt i poza schematem – Piotr Szmidt czyli Ten Typ Mes.  Opowiada o swoich inspiracjach, prawdzie i kreacji. O tym co go śmieszy i irytuje. Katarzynie Montgomery zdradził, co wyszydzałby,  gdyby teraz zaczynał pisać książkę i o tym dlaczego historia w niej przedstawiona jest dziś tak bardzo aktualna. 

Walter, bohater jego powieści , to trzydziestoparoletni warszawiak. Wewnętrznie poskręcany, nie akceptuje czasu i miejsca, w którym przyszło mu żyć. Buntownik. Wkurzają go wszyscy i wszystko: brudne miasto, tępi koledzy i ich puste dziewczyny, rodzinny dom, nudny ojczym, masowa muzyka. Nie ma tu miejsca dla twórczej jednostki. Dlatego Walter postanawia zaprowadzić porządek.  Szybko okazuje się, że toczona przez niego walka z otumaniającą codziennością i wszechobecną komercją odsłania zasady, którymi sterowana jest nasza rzeczywistość – wszyscy jesteśmy ofiarami fake newsów.     

image

Martyna Skura, autorka bloga „Life in 20 kg”, w ciągu 9 lat odwiedziła 49 krajów. Była wolontariuszką w Gruzji, pracownikiem społecznym w Tajlandii w wiosce zniszczonej przez tsunami, instruktorką nurkowania w Meksyku i na Malediwach. Doświadczyła podróży w taki sposób, w jaki turyści jeżdżący na wakacje nigdy nie będą mieli możliwości. To osobisty reportaż, który przedstawia inną, czasem ciemniejszą, czasem jaśniejszą stronę podróżowania i mieszkania za granicą. Opowiada o bezpieczeństwie, kobiecości, życiu w obcej kulturze, domu w podróży, który próbujemy zbudować, zdrowiu i jego zagrożeniach, zmieniających się relacjach z przyjaciółmi i rodziną, i o powrotach, które zawsze dyktowane są miłością.

image

Zaczęło się od reportażu „Miłość w czasach zarazy” w Onecie, w którym Janusz Schwertner opisał jeden z dramatycznych przypadków niedostosowania psycho-płciowego młodych ludzi. Oto nastoletnia Wiktoria poczuła się chłopakiem, została Wiktorem, ale szczucie środowiska i represyjność systemu zadziałały – Wiktor skoczył pod pociąg metra. Jego przyjaciel Kacper, mający podobne problemy, na szczęście został uratowany, choć z trudem przetrwał pobyt na oddziale dziecięcej psychiatrii. 

Polska zajmuje drugie miejsce w Europie pod względem samobójstw dzieci i młodzieży poniżej 19. roku życia. Zabijają się, bo sobie nie dają rady, a wokół są otoczeni morzem niechęci i nietolerancji wobec Innych. A gdy do tego dodać niewydolność służby zdrowia, tępą opresyjność szkoły, pokrzykiwania polityków i kościelne szczucie, to w efekcie co dziesięć lat znika małe miasteczko, pełne wrażliwych, ciekawych i inteligentnych młodych ludzi, przed którymi całe życie.

Kto jest temu winien? Państwo?

A może my wszyscy?

image
Nieczęsto się zdarza, że zawód i życie prywatne są tak ściśle ze sobą związane. Że pasja i osobiste zainteresowania, okazują się zawodem. Nie każdy ma to szczęście, że do pracy, co rano, przez kilkadziesiąt lat jeździ z radością i podekscytowaniem. Popularny dziennikarz muzyczny, jeden z najwspanialszych głosów w historii Polskiego Radia, twórca Listy Przebojów Programu 3. Samotnik, podróżnik, miłośnik Australii opowiada o życiu na antenie i poza nią. 
Pan Marek od listy zdradzi jak to jest czekać w apartamencie paryskiego hotelu Ritz na Madonnę i jak uratował przyjęcie Lionela Richie. Opowie o wpadkach (korespondowanie z mamą Bryana Adamsa), momentach absolutnego szczęścia (pierwszy koncert TOTO), paraliżującym strachu przed wychodzeniem na estradę (Sopot 1985) i siedzeniu przy stoliku z Angie Bowie. 
image

Witajcie w podcaście opowiadającym o Odzyskiwaniu Czasu. Nazywam się Bożena Kowalkowska i dla wydawnictwa Wielka Litera przygotowałam poradnik poświęcony temu tematowi. A podkast, który dla Was nagrywam pełni rolę przystawki, zapowiadającej uroczysty obiad. Zawodowo zajmuję się organizacją czasu i planowaniem, ale nie w celu „jeszcze, więcej, mocniej, szybciej”, tylko w celu odzyskania czasu dla siebie, bliskich, czasu na pasję i marzenia, na patrzenie w chmury i długie spacery.

W tym odcinku chciałabym zaproponować Wam mini-warsztat, którego efekt pokaże Wam,  na co tak naprawdę potrzebujecie czasu. Gotowi?

Zapraszam!

image

Witajcie w drugim podcaście.  Dzisiejsza podcastowa przystawka przed uroczystym obiadem, którym jest poradnik, dotyczyć będzie Checklisty Fuckupów jaką tworzyłam i jednocześnie kontrolowałam podczas pisania poradnika.
Jeśli myśleliście, że ja, wprawiona przecież w temat – Królowa Organizacji – nie popełniam błędów i nie wracam do starych przyzwyczajeń, bardzo się myliliście. Na mojej fuckupowej liście znajduje się 6 pozycji. Ciekawi?

Zapraszam!

image

Czas na trzeci podcast poświęcony pracy zdalnej. Bardzo lubię ten temat, bo zawsze, kiedy się pojawia mogę szybko przemycić kilka rzeczy, które warto zastosować w codziennej pracy, nie tylko zdalnej. Zakładam, że w ostatnich miesiącach większość z Was doszła do wniosku, że ten rodzaj pracy jest do kitu. Że wszystko się rozwadnia, rozlewa, nie praca ma początku ani końca, jest niewygodnie, za wolno, bez sensu, brakuje warunków. Można by wymieniać bez końca. Nie martwcie się, nie jesteście w tym osądzie osamotnieni. Zgadzam się z Wami… ale z taką jedną malutką korektą. Praca zdalna może być do kitu. Może! ale wcale nie musi!

Zaczynamy!

image

Jest taki jeden, przeorany już na lewo i prawo lajtmotyw wszystkich rozmów o pieniądzach  – bo ja muszę tyle pracować! Jak musisz to musisz, ale pytanie brzmi: czy chcesz? Bo jeśli chcesz to ja się już dalej nie wtrącam, ale jeśli nie chcesz i jak to mówisz: musisz, to zachęcam, żeby to sobie policzyć.  Jak? Przekonajcie się sami.

Zapraszam!

image

Znasz to uczucie, kiedy przypadkiem trafiasz na parkiet i Twoje początkowo niezgrabne i sztywne ruchy z każdym kolejnym utworem nabierają finezji i lekkości? Przestają do Ciebie docierać sygnały z zewnątrz, jesteś jak w hipnozie – liczy się tylko ten taniec, który może trwać bez końca. To uczucie da się przełożyć na pracę.  Dzisiaj w ramach ciepłej przekąski poruszę kwestię sekretu szybkiego pracowania. Opowiem Wam o systemie kategoryzowania i grupowania, czyli o tym jak ważny jest rozruch, wdrożenie i tempo i jakie ma to zastosowania w życiu codziennym (pisanie, rachunki, pranie).

Zaczynamy!

image

Witajcie w szóstym i ostatnim podcaście. Dzisiaj opowiem o moim ulubionym temacie czyli o przyjemności i odpoczynku.  Będę powtarzać bez końca –  czego się nie zaplanuje, zwłaszcza w temacie przyjemności, tego prawdopodobnie nie będzie. Bo z przyjemnością jest dokładnie odwrotnie niż z zadanymi lekcjami – znika i nawet gdyby się chciało, trudno ją nadrobić. 

Co oznacza odpoczynek? I co zrobić, żeby mieć na niego czas? 

Zaczynamy!

image