Beata Lewandowska-Kaftan – z wykształcenia geograf, z zawodu wydawca, z zamiłowania… kobieta w podróży. Przez ponad 30 lat pracowała dla szacownych wydawnictw polskich i zagranicznych, m.in. National Geographic. Ponad 20 lat temu zakochała się w Afryce od pierwszego wejrzenia i wciąż do niej wraca – odwiedza nowe regiony, wraca do miejsc ulubionych i do przyjaciół. Podróżowała po Kenii, Tanzanii i Zanzibarze, Ugandzie, Etiopii, Namibii, Botswanie, Zimbabwe, Mali, Burkina Faso, RPA. A także po Indiach, Sri Lance, Maroku, Egipcie, Meksyku i Gwatemali.
Zafascynowana Afryką, postanowiła o niej pisać. Pierwsza książka Afryka jest kobietą powstała z zauroczenia Afrykankami, których wiele poznała podczas swoich podróży. Potem z zadziwienia niezwykłą kulturą Suahili napisała Zanzibar – wyspa skarbów. Opowieści ze świata Suahili (Nagroda Magellana 2018 za najlepszą książkę podróżniczą) oraz przewodnik Zanzibar. Kolejna książka Dotyk Afryki powstała w czasie pandemii z wielkiej tęsknoty za Afryką (wyróżniona na Warszawskich Targach Książki w maju 2022). Wraca w niej do najpiękniejszych wypraw po Mali i Burkina Faso, Tanzanii i Kenii, opowiada o obyczajach i tradycjach, a nade wszystko o spotkanych po drodze ludziach, bo – jak mówi – „najpiękniej podróżuje się nie z punktu do punktu, ale od człowieka do człowieka.” Ostatnia książka to nowe, znacznie rozszerzone wydanie książki Zanzibar. Wyspa skarbów”, która ukazuje się w serii „Podróż nieoczywista”.
Pisuje artykuły do prasy, publikuje w Internecie, prowadzi autorską stronę poświęconą Afryce.
Za najpiękniejsze miejsca na Ziemi uważa okolice jeziora Turkana na dalekiej północy Kenii, jezioro Natron w Tanzanii, magiczne, wielokulturowe Mali i Zanzibar, gdzie Afryka spotyka się z Orientem.